O projekcie

Queer-feministyczna karawana to mobilna platforma współpracy i działań bezpośrednich, mająca na celu poszerzanie świadomości społeczno-politycznej w coraz bardziej (ekstremalnie) prawicowej Europie i zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa wynikające z tej zmiany.

Przez prawie cały sierpień podróżujemy samochodową karawaną przez wschodnie Niemcy i zachodnią Polskę, budując nowe i wzmacniając już istniejące sieci kontaktów wśród społeczności kobiet, lesbijek, osób trans/inter-seksualnych.

Wspólnie z poszczególnymi grupami i osobami indywidualnymi organizujemy akcje polityczne, warsztaty i dyskusje, wymieniamy się pomysłami i poznajemy nawzajem. Działamy niehierarchicznie, nikt sam nie zarządza projektem, nie ma tu żadnej szefowej. Chcemy być kreatywne, wspólnie myśleć i uczyć od siebie nawzajem, śmiać się i dyskutować!

Dlaczego to robimy?

W całej Europie odradzają się radykalnie prawicowe, ksenofobiczne, nacjonalistyczne struktury. Zdecydowanie za mało mówi się o efektach tego ruchu, a jeszcze mniej faktycznie robi, by im zapobiegać. Nasilanie się konserwatywnych nastrojów w społeczeństwie ma ogromny wpływ na warunki i komfort życia kobiet, osób LGBTIQ*, osób o innym niż biały kolorze skóry, uchodźczyń i migrantek. Akty przemocy i dyskryminacji zamiatamy pod dywan, a dotykają one coraz częściej naszej sąsiadki, znajomej z pracy czy osoby mijanej codziennie w autobusie. Samoorganizacja i opór z feministycznego punktu widzenia mogą temu przeciwdziałać. Nie chcemy być bierne i nie możemy być, w obliczu takiej sytuacji. Potrzebujemy solidarności i współdziałania. Chcemy spotkać kobiety, osoby trans*, niebinarne, które są zainteresowane zmianą czegoś wokół siebie.

Możesz do nas dołączyć na jeden wieczór, dzień lub tydzień. Poznajmy się i wspólnie powalczmy o swoje prawa – głośno, widocznie i zdecydowanie!

Współpracujemy już do tej pory m.in. z wrocławską Manifą, opolskim Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet, OSK i Manifą w Toruniu, szczecińskimi Dziewuchami. Zachęcamy do kontaktu z tymi grupami!